Klinika Estetyki Ciała
PSYCHOLOG YOGA i TAI-CHI

O medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna jest jedną z najmłodszych gałęzi medycyny i jedyną zajmującą się szeroko pojętym dobrostanem człowieka tak w odniesieniu do urody, estetyki ciała jak i jego sprawności. Jako ruch naukowy powstała we Francji w 1973 roku. Zajmują się nią nie tylko lekarze prywatnie praktykujący, np.we Włoszech istnieją również publiczne ambulatoria, gdzie pacjenci przyjmowani są tak, jak u innych specjalistów.

Obiektem zainteresowania medycyny estetycznej jest człowiek jako całość. Stąd też skupia ona liczne grono lekarzy wielu specjalności np. internistów, endokrynologów, chirurgów, dermatologów, ginekologów, neurologów i wielu innych. Konieczna jest współpraca specjalistów różnych dziedzin medycyny i specjalności jej pokrewnych np. terapeutów masażu, fizjoterapeutów, kosmetyczek i specjalistów odnowy biologicznej przy znaczącym udziale lekarzy medycyny estetycznej w zakresie diagnostyki i terapii.

Naszym celem jest estetyka człowieka będąca efektem harmonijnie i prawidłowo funkcjonującego organizmu. Promujemy więc szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną, właściwy styl życia i profilaktykę starzenia, czyli spowalnianie jego procesów, jak najdłuższe utrzymanie sprawności życiowej, dobrego wyglądu i samopoczucia. Żyjemy przecież coraz dłużej...

Celem medycyny estetycznej jest również zapewnienie pacjentowi wysokiej jakości życia. Rozumiemy przez to życie w pełni, w dobrej kondycji, aktywności, sprawności fizycznej i umysłowej, możliwość samodzielnego dbania o swoje potrzeby i dawania siebie innym.

 

Opóźnianie procesów starzenia wymaga od pacjenta i lekarza złożonego działania:

  • profilaktyki już od wczesnej młodości poprzez zachowania prozdrowotne, właściwe odżywianie, utrzymanie kondycji fizycznej i sprawności psychicznej, walka ze stresem
  • leczenia chorób towarzyszących starzeniu, szczególnie otyłości, cukrzycy, chorób serca, hipercholesterolemii, narządu ruchu np. osteoporozy, leczenie chorób skóry.

 

Również stosowanie odpowiednich procedur medycznych i kosmetycznych:

  • maskowanie objawów starzenia licznymi zabiegami kosmetycznymi i medycznymi do metod chirurgii plastycznej włącznie
  • odnowa biologiczna

 

Od kilku lat obserwujemy bardzo szybki rozwój medycyny estetycznej na świecie a obecnie również w Polsce, choć grono polskich specjalistów tej dziedziny jest jeszcze bardzo skromne. Powoli przestaje być mylnie kojarzona z chirurgią plastyczną, której metody, choć niezwykle użyteczne stanowią jedynie uzupełnienie tej rozległej dziedziny wiedzy. Podstawowym warunkiem uzyskania korzystnych efektów jest zawsze profilaktyka, a w większości przypadków lekarz medycyny estetycznej posługuje się metodami dalece bardziej subtelnymi, niż nóż chirurga.

« powrót | drukuj